Aktuāli

Ceļojums Ogliastra rajonā

Ceļojums Ogliastra rajonā

Ceļojums Ogliastra rajonā – Mēs ar ģimeni Lieldienu brīvdienas (2015.g.) pavadījām, apskatot vēl neredzētas vietas Sardīnijā. Tāpēc sestdien pusdienlaikā sēžamies mašīnā un dodamies ceļā. Mūsu galamērķis “Santa Maria Navarrese” (Baunei pašvaldībā), kas atrodas salas austrumos. Mūsu ceļš ir 125. Austrumu šoseja.

125.Austrumu šoseja (SS125) jeb “Strada Statale 125 Orientale Sarda” ir nozīmīga šoseja Sardīnijā, tas ir ātrākais un senākais ceļš, kas savieno salas austrumus. Šī šoseja tika izveidota 1928. gadā ar šādu maršrutu: “Cagliari – Muravera – Tortolì – Dorgali – Siniscola – Terranova Pausania”. 1935. gadā, ceļš tiek mainīts, ieviešot apvedceļu uz Orosei. Šis ceļš savieno pilsētu Cagliari (dienvidos) ar pilsētu Palau (ziemeļos). Šosejas garums 265 km. Šī šoseja ir iecienīta motociklu cienītāju vidū, pateicoties tās daudzajiem līkumiem un iespaidīgajām ainavām.

Braucam garām “Supramonte” ir kalnu kompleksam, kas ieņem centrālo-austrumu Sardīnijas daļu. Tā platība ir 35000 hektāri (350 km²), un tas aizņem lielāko daļu ciematu “Oliena”, “Orgosolo”, “Urzulei”, “Baunei” un “Dorgali” teritorijas. Vidējais augstums ir aptuveni 900 m virs jūras līmeņa, un erozijas darbības rezultā, kaļķakmens klintis ir radījušas dziļas aizas.

Viena no ievērojamākajām aizām ir “La Gola di Gorropu”, tas ir dziļš kanjons “Supramonte” kalnu komplekā. Tas iezīmē robežu starp pilsētām Orgosolo un Urzulei. Šī aiza radās pateicoties upes “Flumineddu” intensīvai erozijai. Šī aiza, ar vairāk nekā 500 m augstumu un 4 m platumu un 12 km garumu, tiek uzskatīta par vienu no dziļākajiem kanjoniem Eiropā.

“Monte Corrasi “ar saviem 1463 metriem ir augstākā “Supramonte” virsotne.

Mūsu augstākais punkts, kuram braucam garām ir “Genna Silana” 1017 m. v.j.l. No šejienes mūsu brauciens dodas lejā, nepārtrauktie kalnu serpentīni un brīnumainas ainavas.

“Supramonte di Baunei” kalnu masīvs aptver 14800 hektārus. Tas ietver dienvidaustrumu galu, kas atbilst provinces “Ogliastra” ziemeļiem. Šajā teritorijā atrodas kaļķakmens klintis, kuru sauc par “Pedra Longa”. “Golgo” rajonā atrodas “Su Sterru”.

Pēc 4 stundu ilga un nogurdinoša brauciena mašīnā, esam beidzot klāt, pilsētā “Santa Maria Navarrese”. Tā atrodas Baunei pilsētas pašvaldībā, provincē “Ogliastra”. Ar saviem 1450 vietējiem iedzīvotājiem, nelielo ostu, pludmali ar baltām smiltīm, tas ir pievilcīgs tūrisma galamērķis. Santa Maria Navarrese atrodas tikai 150 km no Cagliari, un 160 km no Olbijas. Santa Maria Navarrese ir pazīstama kā piejūras kūrorts ar savu skaisto pludmali un ostu, kur tieši vasarā tiek iznomātas laivas, varētu apmeklēt apmēram 40 km krasta līniju. Populārākās no apskates vietām braucot ar laivu: Cala Follo, Cala Goloritzè, Cala Luna, Cala Mariolu un Cala Sisine.

Nākošajā dienā pēc brokastīm, dodamies ceļā. Mūsu pirmais pieturas punkts, netālu esošais kalns “Il Golgo”. Uz turieni jābrauc caur pilsētu Baunei, no kuras ceļš ved pa serpentīnu augšā. Pa ceļam satiekam pirmos dzīvniekus- aitas, kazas, cūkas, ēzelīšus u.c. Šis rajons ir iecienīts trekkinga cienītāju vidū. Parasti uz šejieni atbrauc ar mašīnu, un pēc tam iet ar kājām. Tikai vienas stundas gājienā atrodas “Cala Gorotizè”. Bet mēs dodamies tātāk. Jo gribam apskatīt aizu.

“Su Sterru” ir 275 metrus dziļa aiza. Šī aiza ir viena no dziļākajām Eiropā. Aiza atrodas 400 m v.j.l. Lai saprastu, cik dziļa ir aiza, mums iesaka iemest tajā akmeni un cītīgi klausīties līdz tas nokritīs. Tā arī daram. Leģenda vēsta, ka tā ir izveidojusies šausmīgas cīņas rezultātā starp briesmīgu čūsku, Baunei kalnu karali un San Pietro, kurš vēlējās atbrīvot pilsētu no briesmīgās čūskas. Pēdējā cīņā uzvarēja “San Pietro”, kurš sagrāba rāpuli aiz astes un sita pret zemi tik stipri, līdz izveidojās dziļš bezdibenis. Baunei iedzīvotāji, lai pateiktos S.Pietro, uzbūvēja lauku baznīcu, kura vēl joprojām ir sastopama (San Pietro del Golgo). Pēc baznīcas apskates, dodamies pusdienās. Sīkāk par restorānu lasiet šeit: http://manasardinija.com/restorans-golgo/

Kārtīgi ieturējušies, izlemjam aizbraukt uz netālus esošo pilsētu “Arbatax”. Jau sen biju gribējusi apskatīt šo pilsētu, bet esmu vīlusies, jo gaidīju kaut ko lielu, interesantu. Beigās izrādījās, ka tā ir tipiska ostu pilsēta. Vienīgais apskates vērtais objekts ir “Rocce Rosse”. Pludmalē, kura ir daļa no Arbatax līča, ir sastopamas sarkanā granīta k. lintis. Arbatax atrodas lidosta, kā arī osta, kas savieno pilsētu ar pārējo salu, kā arī ar Romu un Dženovu. Ilgi neuzkavējamies Arbatax, dodamies atpakaļ ceļā. Pa ceļam iebraucam nelielā pilsētā “Bari Sardo”.

“Bari Sardo” ir neliels lauksaimniecības ciemats, kuru ieskauj zaļi pakalni ar vīna dārziem un augļu dārziem. Tas atrodas dažus kilomentrus uz dienvidiem no Arbatax. Ciems ir apdzīvots jau kopš seniem laikiem, tā teritorijā ir sastopami Domus de Janas. Pilsētas centrs ir raksturīgs ar vecām un vienkāršām mājām, spāņu torņiem un villām. Ciems ir labi pazīstams ar paklāju, gobelēnu, segu un gultas veļu aušanu. Tikai 4,5 km attālumā atrodas pludmale un tornis. “Torre di Bari” ir spāņu tipa tornis, kas atrodas 8 km garajā un 100 m platajā pludmalē. Pats tornis ir celts 1572.gadā un tas ir no granīta, 13 metrus augsts, 11 metrus plats apakšā un 8 metrus plats torņa augšējā daļā. Tornis atdala 2 pludmales daļas. Pludmales ziemeļu puse sastāv no rupjiem smilšu graudiem, un tie ir gaišā krāsā, to dēvē par vīriešu pludmali. Toties dienvidu puse sastāv no palieliem oļiem un to dēvē par sieviešu pludmali. Tas ir saskaņā ar senu tradīciju, ar kuru vīrieši un sievietes nevarēja peldēies vienā un tajā pašā vietā. Pateicoties dienvidu vējam, kurš pūš no Grieķijas puses, pludmali ir iecienījuši sērfotāji, kā arī zemūdens nirēji un zemūdens makšķernieki.

Kamēr fotogrāfējamies, sāk pilēt pirmās lietus lāses, tāpēc sēžamies mašīnā un braucam atpūsties mūsu B&B.   Vakaru pavadam Santa Maria Navarrese centrā, malkojot aperitīvus un pēcāk ēdot picu.

Nākošajā dienā, izrakstamies no mūsu B&B, tā īpašnieks pirms prom braukšanas iesaka apmeklēt vēl vienu apskates objektu tepat pāris kilometru attālumā. “Pedra Longa” atrodas pusceļā starp Santa Maria Navarrese un Baunei. Tikai 3 km no šosejas ved ceļš līdz jūrai. “Pedra Longa” (jeb “liels akmens”) ir klintis, kas atrodas Baunei pilsētas pašvaldībā. “Pedra Longa” vārds ir saistīts ar kaļķakmens piramīdām, kuras sasniedz 130 metrus v.j.l. Tās nosaukums nāk no senajiem jūrniekiem, kuru to dēvēja “Guglia”, “Aguglia” vai “Agugliastra”, kas nozīmē piramīdas formu (platu apakšā, kura sašaurinās augšā). Daži mēdz uzskatīt, ka no šejienes radies nosaukums “Ogliastra”, kura ir viena no Sardīnijas provincēm šodien. Blakus atrodas restorāns. Auto stāvvieta. To ir iecienījuši tūristi, kuri ceļo ar treileriem. Arī mums nācās sastapt 3 tādus, kuri bija nakšņojuši turpat uz vietas un ieturēja brokastis.

Dodamies atpakaļceļā, mājas virzienā. Pusdienlaikā apstājamies pilsētā “Cala Gonone”, jūras krastā. Mūsu pirmais apskates objekts ir akvārijs “Acquario di Cala Gonone”. Rinda pēc biļetēm ir paliela, jo tā kā šodien ir visiem brīvdiena, liekas, ka visas ģimenes ar bērniem ir sarunājušas apmeklēt šo akvāriju. Akvārijs nav pārāk lieks, bet interesants, it īpaši mazajiem apmeklētājiem.

Pēc tam dodamies meklēt kādu ēstuvi, jo daudzas no tām veras vaļā tikai vasaras sezonā. Ieejam pirmajā atvērtajā restorānā, un mums veicas, ir brīvs galdiņš. Ieturam kārtīgas svētku pusdienas, pafotogrāfējamies. Pilsētas laukumā pie jūras ir neliels tirdziņš, kur iegādāties kaut ko garšīgu vai nopirktu kāu suvenīru. Bet stirpais vējš pūš mūs mašīnas virzienā. Mūsu mājupceļš ir apmēram 2,5 stundas.

Atpakaļceļā izvēlamies nevis 125.Austrumu šoseju, pa kuru braucām turpceļā, bet gan ieksšzemes ceļus. Kuri par pārsteigumu ir labā stāvoklī, ar visām norādēm, maz mašīnām. Līdz ar to vienas stundas laikā tiekam līdz pilsētai “Macomer”, no kurienes pavisam drīz pa šoseju E25 nonākam mājās. Ceļojums Ogliastra rajonā izrādās ir paticis gan lielajiem, gan mazajiem. Līdz ar to varu ieteikt arī Jums apskatīt salas Austrumu pusi, jo tas ir tā vērts.

Atsauces:

http://www.sardegnaturismo.it/

http://it.wikipedia.org/

Leave a Reply

error: Content is protected !!
UA-114291589-1
%d bloggers like this: