Aktuāli

Kāzas Sardīnijā

Kāzas Sardīnijā

Kāzas Sardīnijā – Parasti gatavošanās kāzām jau aizsākas 1 gadu iepriekš, kad pāris nolemj precēties, nolemj konkrētu datumu un vēlamo restorānu. Pēc tam sākas kāzu viesu saraksta veidošana, kurā aktīvāk piedalās jaunā pāra vecāki, parasti tā ir māte, kura mēģina sarakstā iekļaut visus tuvākos un tālākos brālēnus pat 3.pakāpē, kā arī onkuļus un tantes, kuri dažādu iemeslu dēļ nav satikti vismaz 10 gadu. Tur pretī stājas saderinātie, kuri vēlas savās kāzās tikai draugus un tuvākos radus. Tradīcija paredz, ka uz kāzām tiek aicināti visi radi, kā arī kaimiņi (mazajos ciematos tā ir 1/3 iedzīvotāju).

Kad pēc ilgas strīdēšanās, kāzu viesu saraksts beidzot ir gatavs, tiek pasūtīti vai paštaisīti kāzu ielūgumi. Labākā gadījumā tie ir apmēram 300, sliktākā gadījumā (kad ir lielas ģimenes) tie ir 500-600 gab. Kad ielūgumi ir gatavi, tradīcija paredz, ka tie tiek pasniegti personīgi, līdz ar to ir jāsāk ielūgt 2-3 mēnešus iepriekš, ejot no mājas uz mājām un ielūdzot katru konkrēto ģimeni. Tikai pašiem tālākajiem viesiem, ielūgumus drīkst nosūtīt pa pastu. Kāzu viesus ielūdz vai nu pats jaunais pāris, vai līgavainis ar saviem liecieniekiem, vai līgava ar māsu.

Katrā mājā tiek piedāvāti aperitīvi (alus, vīns utt.) un dažādi saldumi, ja vakarā sanāk apciemot 8-10 mājas, un katrā no tām iedzerts par jaunā pāra veselību, nakts vidū nākas meklēt kādu ēstuvi, kur iestiprināties.

Kad pienācis kāzu laiks, Ceturtdienā pirms kāzām, saucas “Giovedi del letto”, kur notiek svinības jaunā pāra jaunajās mājās, kur tuvāko draugu un ģimenes lokā tiek svinētas “gultas iesvētības”, jeb visas sievietes izrotā jaunā pāra gultu, parasti ar rīsiem, griķiem, baloniem u.c.

Līgava netiek ielaista istabā, lai saglabātu pārsteigumu, pēc tam istabu aizslēdz un atslēgu atdod tikai kāzu naktī.

Piektdienā jeb dienu pirms kāzām gan līgavas, gan līgavaiņa mājās notiek nelielas svinības ģimenes un draugu lokā.

Kāzu diena.

5.00 Līgava mostas. Frizieris ir jau ieradies, lai taisītu kāzu frizūru.

7.00 Līgavainis pamostas, noskujas, ieiet dušā, un ir gatavs izdzert savu pēdējo alus pudeli “Ichnusa”, vēl vecpuisis būdams.

8.00 Kāds no līgavaiņa draugiem atbrauc viņam pakaļ, lai slepeni viņu aizvestu pabraukāties ar mašīnu, pēdējo reizi pirms nopietnā soļa speršanas, ar ātrumu 100 km/h pilsētas centrā traucoties un draudot nobraukt kādu bērnu vai vecīti.

9.00 Pēc 4 stundu ilgās taisīšanās, līgava beidzot ir gatava, visi viņai saka komplimentus un nekaunīgi apspļauda (tradīcija vēsta, ka līgavai vajag uzspļaut, tas nes veiksmi). Notiek fotogrāfēšanās ar ģimeni un draugiem. Līgavainis ar vecākiem un draugiem ierodas līgavas vecāku mājā un atnes līgavas puķu pušķi. Pie mājas tiek saplēsts porcelāna šķīvis, veiksmei, un tradīcija paredz, cik gabalos šķīvis ir saplīsis, tik bērnu būšot jaunajam pārim. Tad visi kopīgi dodas uz baznīcu.

10.30 Sākas dievkalpojums baznīcā, kur 80% no vīriešu viesiem, izņemot tuvus radiniekus, to pavada tuvākajā bārā netālu no baznīcas. Daži atgriežas pie baznīcas jau piedzērušies.

12.00 Dievkalpojums beidzas, jaunais pāris un liecinieki parakstās un notiek fotogrāfēšanās. Pēc tam vesels bars kāzu viesu (300-600 gab.) sagaida jauno pāri ārā pie baznīcas ieejas, lai tos apmētātu ar rīsiem (protams veiksmei), kur nabaga jaunais pāris mēģina izvairīties no rīsu kalniem.

13.30 Pēc baznīcas visu mašīnu svīta, pīkstinot, ierodas restorānā. Viesi (it īpaši vīrieši) nekavējoties dodas uz saldumu/kokteiļu stendu vai bāru, kur sāk nogaršto visus piedāvātos aperitīvus, tā it kā tie nedēļu nebūtu ēduši.

15.00 Pusdienas ir pusē, un sāk uzdarboties drošākie vīrieši, tie kuri dievkalpojuma laikā iestiprinājās bārā, un sāk plēst un mest zemē traukus un glāzes (plīsuši trauki ir veiksmei). Kāzas Sardīnijā galdi parasti ir vai nu apaļi pa 10-12 cilv, vai nu tradicionālie garie. Līgavas ģimene sēžvienā pusē, līgavaiņa ģimene otrā pusē, un kopīgie draugi pa vidu, un ik pēc 10 min tiek uzsaugts “Rūgts”, skandināts pa glāzēm un sķīvjiem. Jaunais pāris pa to laiku nepaspēj ieēst, jo tiem ir jāapstaigā visi galdi un jāapjautājas, kā norit pusdienas.

16.00 Jaunais pāris, fotogrāfu spiests, pazūd, lai veiktu fotosesiju pirms tumsas iestāšanās.

17.00 Pusdienas beidzas, alkohola līmenis ir strauji pieaudzis. Tiek apsauktas/apsvilptas viesmīles.

18.00 Sākas karaoke. Starp vienu deju un otru, sākas pirmās cīņas un joki.

20.00 Māņticīgie turpina dzert alu “Ichnusa” un periodiski ceļot uz tualeti. Vecākie viesi ieslīgst alkohola komā. Līgavainis sāk izģērbties un dejot kails kopā ar saviem draugiem, toties līgava ir kļuvusi par tīrīšanas drānu (jo vairumā gadījumu viņas kleitas apakšējā daļa ir palikusi melna).

1.00 Līgava un līgavainis dodas prom. Drosmīgākie, kājās esošie draugi, vēlas traucēt miegu, zvanot nepārtraukti pie durvīm un traucējot gulēt.

Diena ir beigusies.

Nākošā dienā pēc kāzām notiek svētku pusdienas, “Sposareddu”, tās parasti notiek “Agriturismo”, kur ir mūzika, karaoke, beigās izvēršas tāds pats pasākums kā kāzas.

Kāzas Sardīnijā parasti paliek īpaša tikai jaunajam pārim, pārējiem viesiem tā ir viena no daudzajiem ikgadējiem kāzu pasākumiem.

1 Comment on Kāzas Sardīnijā

  1. Tev taa izgaaja, Eguc? 😀 Izsmeejos, lasot tavu rakstu.

Leave a Reply

error: Content is protected !!
UA-114291589-1
%d bloggers like this: