Aktuāli

Ko nogaršot Sardīnijā

Ko nogaršot Sardīnijā

Ko nogaršot Sardīnijā? Bieži vien daudzi latvieši man uzdod jautājumu, kas ir tie tipiskie vietējie produkti, kurus noteikti vajadzētu nogaršot. Katram salas rajonam ir savi tipiskie produkti un ēdieni. Šoreiz pastāstīšu konkrēti par Sardīnijas ziemeļu piekrasti (tur kur es dzīvoju), un konkrēti par “Sasarēze”, “Anglona” un “Galluras” vēsturiskiem rajoniem.

  • Makaroni – Pirmais no tiem noteikti ir “pasta” jeb makaroni, katrā no rajoniem ir kāds tipisks makaronu veids. Paši izplatītākie ir “Fregola”, “Gnocchetti sardi” un “Ravioli”. “Fregula”, kas pazīstama arī kā “Fregola sarda” ir makaronu veids Sardīnijā. Šie makaroni ir pieejami dažādos izmēros, un tās ir neregulāras bumbiņas ar dažādu diametru no 2 līdz 6 milimetriem. To izmanto dažādās receptēs, piemēram, ar jūras produktiem vai gaļu. Otrs un visizplatītākais makaronu veids Sardīnijā noteikti ir “gnocchetti sardi” jeb “ņjokjeti sardi”. Tie ir mazie makaroni gliemežvāku formā. Tos parasti gatavo tomātu mērcē kopā ar gaļu (cūkgaļu, mežacūku un gaļas izstrādājumiem). Un trešais izplatītākais makaronu veids ir “ravioli sardi”. Tie ir kvadrātveida makaroni pildīti ar aitas sieru un gatavoti tomātu mērcē. Tie mēdz būt gan saldi (ar sieru un cukuru), gan sāļi.
  • Maize – Sardīnijā maize ir neatņemama ēdienu sastāvdaļa. Šeit ēd tikai baltmaizi. Ir divas visizplatītākās maizes – “Spianata” un “Pane Carasau”. “Spianata” jeb “spjanata” no itāļu valodas. Tā ir apaļas formas mīksta divu slāņu maize 15/20 cm diametrā. To cep no “semolas” miltiem un ierauga. “Pane Carasau” ir apaļas vai taisnstūrveida cieta, ļoti plāna un kraukšķīga maize. To cep malkas krāsnī divas reizes. Senos laikos sievas/mātes to cepa īpaši priekš ganiem, kuri mēnešiem ilgi ganīja ganāmpulku, jo šo maizi varēja uzglabāt vairākus mēnešus un tā nebojājās.
  • Siers – “Pecorino”, “Peretta” un “Ricotta” ir slavenākie sieru veidi Sardīnijā. “Pecorino” ir viens no senākajiem siera veidiem Sardīnijā. Tas ir aitas piena siers. Šis siers mēdz būt divu veidu – cietais siers ar stipru un pikantu garšu (tas tiek gatavots ne mazāk kā divus mēnešus, sver ap 3 kg līdz 4 kg), un tam ir zila etiķete un uzraksts “maturo”. Un tas mēdz būt arī salds (tas ir mīkstāks, un to gatavo no 20/60 dienām, un tas sver ap 2 kg), tam ir zaļa etiķete un uzraksts “dolce”. Otrs izplatīts siers ir “peretta” – to ražo no govs vai aitas piena. Tam ir bumbiera forma, tam no ārpuses ir cieta miza, bet iekšpusē tas ir mīksts. Tas sver no 400 g līdz 2 kg. Un visbeidzot “Ricotta” – tas ir aitas siers. To ēd svaigā veidā kā arī izmanto daudzās receptēs.
  • Gaļa un gaļas izstrādājumi – sardīnieši mīl ēst gaļu, “Maialetto sardo”, “Salsiccia” un “Agnello sardo” Sardīnijas ziemeļu pusē ir paši populārākie. Galvenais un slavenākais gaļas veids Sardīnijā ir “Maialetto sardo”- tas ir piena sivēns 5/7 kg smags, kas tradicionāli tiek cepts uz koka iesma, vertikālā veidā, no 3 līdz 5 stundām. “Salsiccia” gatavo no svaigas cūkgaļas, to sagriež mazos gabalos, pievieno garšvielas un taukus un izveido desas formu. To var ēst svaigā veidā, ceptu uz grila, vai arī liek nostāvēties 8/15 dienas līdz tā kļūst cieta. “Agnello sardo” jeb jēra gaļa. Parasti tas ir 7/10 kg smags jērs, un to parasti gatavo krāsnī.
  • Saldie ēdieni un cepumi – paši pazīstamākie salas ziemeļu rajonā ir “Seadas” un “Formagelle”. “Seadas” ir pats slavenākais saldais ēdiens Sardīnijā. Tas ir miltu izstrādājums ar govs vai aitas siera pildījumu (apaļš 12/15 cm diametrā), cepts eļļā un pasniegts ar cukuru vai medu. “Formagelle” ir tie ir miltu izstrādājumi ar sieru. Tos cep krāsnī. Dažreiz siera masai pievieno arī rozīnes.
  • Medus – Sardīnijā ir dažādi medus veidi – no īpaša krūma “corbezzolo” ogām (tam ir rūgta garša), “miele di cardo” jeb dadžu medus, eikaliptu medus un “miele millefiori”.
  • Dārzeņi un augļi“Carciofo spinoso” (artišoki), “Fichidindia” (kaktusu augļi), un “pomodoro camona” (jeb tomāti). Sīkāk par artišokiem variet lasīt šeit: http://manasardinija.com/sardinijas-artisoki/ “Fichidindia” ir kaktusu augļi. Tie ir mazi, ovālas formas, ar ērkšķiem, tie sver 150/400 gramus. Tos ēd nomizotus, tiem ir mīksta sulīga forma, un tie ir ļoti saldi. No tiem gatavo garšīgas marmelādes. “Pomodoro camona” jeb tomāti, kuri ir tumši sarkanā/gandrīz melnā krāsā, tie ir tipiski ziemeļu rajonam.
  • Vīns – “Cannonau” un “Vermentino”. “Cannonau” ir viena no visbiežāk sastopamajām sarkano vīnogu šķirnēm Sardīnijā. No šīm vīnogām ražo vīnu DOC Cannonau di Sardegna. Šis vīns tiek izturēts vismaz vienu gadu, no kura vismaz sešus mēnešus tas tiek turēts ozola vai kastaņu mucās. “Vermentino” ir ļoti iecienīta vīnogulāju šķirne baltvīnam.
  • Liķieri – Miršu liķieris, sīkāk par to variet lasīt šeit: http://manasardinija.com/mirsu-likieris/ Vēl iecienīti ir “Acquavite”, “Grapa”.

Visi iepriekš minētie produkti ir tikai neliels ieskats ko nogaršot Sarīnijā, un it īpaši salas ziemeļu pusē. Nebaidieties izbaudīt vietējos tipiskos produktus, Jūs nenožēlosiet! Iesaku apmeklēt kādu no daudzajiem “Agriturismo” jeb lauku tūrisma restorāniem, kur ir iespējams nogaršot lielu daļu no tipiskiem produktiem. Piemēram, šis: http://manasardinija.com/agriturismo-kasteldorija-sardinija/

Visas fotogrāfijas ir no mana personīgā arhīva!

Leave a Reply

error: Content is protected !!
UA-114291589-1
%d bloggers like this: