Aktuāli

Miršu liķieris

Miršu liķieris

Miršu liķieris jeb “Il Mirto di Sardegna”

Alkoholiskais dzēriens “Mirto di Sardegna” jeb Miršu liķieris ir viens no izcilākajiem un slavenkajiem visā Sardīnijā. Šo garšīgo liķieri gatavo no miršu ogām, kuras atgādina mellenes, kas ir tipisks augs Sardīnijā un Vidusjūrā. Šīs ogas parasti ir gatavas Novembra beigās un tās nolasa līdz Janvārim.

Šodien pastāstīšu, kā pagatavot šo miršu liķieri. Šī recepte ir vienkārša un pieejama ikvienam.

Sastāvdaļas:

  • 1 kg miršu ogas,
  • 1 l alkohols 95 % jeb spirts, kuru lieto kulinārijā,
  • 2 l ūdens,
  • 500/1000 gr cukurs.

Pirmais, kas jādara, ir jāsalasa miršu ogas, kas parasti aug krūmājos un tie ir atrodami laukos Sardīnijā. To lasīšana notiek ar rokām vai ar īpašiem instrumentiem (tā saucamajām “ķemmēm”), atcerieties, kā Latvijā tiek lasītas mellenes. Pēc tam tās tiek atlasītas no lapām un rūpīgi nomazgātas.

Pēc tam tiek sagatavotas lielas 3 l burkas vai lielas stikla pudeles, tās tiek sterilizētas. Ogas ieliek noslēgtā traukā un pārlej alkoholu līdz tas nosedz pilnībā ogas. Aizver trauku un atstāj 60 dienas, ik pēc laika, trauks ir jāsakrata un jāpārliecinās, ka alkohols vienmēr nosedz ogas. Pēc 60 dienām, kad alkohols ieguvis tumši sarkanu krāsu, to atdala no ogām. Ogas būs uzbriedušas un redzami palikušas lielākas.

Tagad sākas faktiskā miršu liķiera gatavošana. Ko Jums vajadzētu darīt? Vienkārši, ir jāizspiež ogas, lai tās atdotu savu aromātisko sulu. Jūs varat izspiest ogas ar rokām, lai gan labāk to būtu darīt caur spriedi. Savāc sulu bļodā. Pēc tam tiek gatavots sīrupu verdošu ūdeni tiek vārīts cukurs apmēram 30 minūtes. Pēc tam, šo sīrupu lej bļodā un sajauc ar izspieto sulu no ogām, kā arī ar atlikušo alkoholu.

Sajauc visu un visbeidzot jūsu Miršu liķieris ir gatavs.

Paturiet prātā, ka no 1 litra ūdens var iegūt aptuveni 3 litrus miršu liķieri. Ja jūs vēlaties iegūt vairāk, jums ir, proporcionāli jāpalielina sastāvdaļas. Šis liķieris parasti ir katras sardīniešu ģimenes lepnums un tiek pielāgots atbilstoši katras ģimenes gaumei, pievienojot vai samazinot alkohola un cukura daudzumu.

Es iesaku jums arī nobaudīt komerciālo Miršu liķieri, tam ļoti īpaša garša.

„Zedda Piras“ ir viens no populārākajiem Miršu liķieriem, un tas pieder “Gruppo Campari” (kopš 1994.gada). Šis komerciālais Miršu liķieris tiek pasniegts parasti pēc vakariņām, vielmaiņas uzlabošanai. „Zedda Piras“ vēsture ir cieši saistīta ar Sardīniju, savu dzimteni. Pateicoties Frančesko Zedda 1854. gadā Cagliari rodas iniciatīva uzsākt uzņēmējdarbību. Viņš sākotnēji koncentrējās uz vīniem, pēc tam paplašinot savu darbību ar alkoholu un liķieriem, kuri ātri kļūst par galveno nodarbošanos. 1994.gadā Zedda Piras kļuva par daļu no Sella & Mosca, ko iegūst Gruppo Campari. Deviņdesmito gadu beigās uzņēmums tika aprīkots ar inovatīvām darba tehnoloģijām, nemainot tradicionālo ražošanas procesu, tādējādi nodrošinot patērētājam īstu preci un kvalitāti. Galvenais tirgus Zedda PIRAS šodien ir Itālija.

Rakstot šo rakstu, nejauši uzgāju, ka tepat netālu esošajā pilsētā Castelsardo, atrodas “BioMirto”, kas ražo miršu liķieri “Sinuara”. Tam ir tikai 24 % alk.stiprums. Viņi ražo un pārdod arī kaltētas miršu ogas (biomirto), svaigas miršu ogas (mirto fresco), miršu pulveris (polvere di mirto). Kā arī “Mirto Nieddu” jeb samaltas miršu ogas kopā ar melnajiem pipariem, “Mirto Ruju” jeb samaltas miršu ogas kopā ar sarkanajiem pipariem, “Mirto Mare” jeb samaltas miršu ogas kopā jūras sāli, “Mirtolio” jeb miršu eļļa u.c.

 Atsauces:

http://www.produttorimirtodisardegna.it/html/la-raccolta-delle-bacche-it.html

http://www.camparigroup.com/it/brands/liqueurs/zedda-piras

http://www.biomirto.it

Leave a Reply

error: Content is protected !!
UA-114291589-1
%d bloggers like this: