Aktuāli

Valedorija

Valedorija

Valedorija (jeb “Codaruina” , kā to dēvē dialektā “Sassarese” un “Gallurese”). Tā ir samērā jauna pilsēta, kas atrodas tiešā upes “Coghinas” tuvumā. Valedorija tika dibināta 1960. gadā, apvienojoties mazajām frakcijām, kuras kādreiz ietilpa pilsētās Kastelsardo un Sedini. Starp pirmo un otro pasaules karu, pateicoties meliorācijai un ūdens apsaimniekošanai, Valedorijas ielejas kļuva ļoti pievilcīgs galamērķis visiem tiem, kuri vēlējās strādāt lauksaimniecības jomā. Un tā rezultātā daudzi tuvāko ciematu iedzīvotāji nolēma pārcelties uz Valedoriju un attīstīt lauksaimniecību.

Sākotnēji viens no galvenajiem produktiem, kuru audzēja Valedorijā, bija tomāti. Šodien pilsēta ir slavena ar saviem artišokiem jeb “carciofo spinoso sardo”. Artišoku audzēšana un eksportēšana gan uz Itālijas kontinentu, gan uz citām valstīm, ir galvenais nodarbinātības avots šajā rajonā, kas dod darba iespējas daudziem vietējiem iedzīvotājiem.

Nesenajā vēsturē, jo īpaši desmitgadē no 2000. līdz 2010. gadam, Valedorija, tāpat kā lielākā daļa piekrastes kūrortu Sardīnijā, tika vērojama aina – celtniecības un nekustamo īpašumu uzplaukums un bums. Tomēr tas strauji samazinājās 2010. gadā, sakarā ar ekonomisko krīzi visā Eiropā. Diemžēl pēdējā laikā ir zaudētas daudzas darba vietas, un ir vērojams cenu samazinājums nekustamā īpašuma nozarē. Valledorija ir nozīmīgs investīciju avots, runājot par ieguldījumiem ilgtermiņā nekustamo īpašumu tirgū. Jo šodien ir iespējams iegādāties brīvdienu dzīvokļus par ļoti zemām cenām, un pēc tam tos izdevīgi pārdot.

Runājot par ikdienas dzīvi, Valedorijā kopā ar tai piederošajiem ciemiem La Čača un La Mudica dzīvo 4500 vietējie iedzīvotāji, šis skaitlis vasaras mēnešos ir daudz lielāks, kaut arī ir vērojams tūristu samazinājums pēdējos gados, sakarā ar vispasaules ekonomisko krīzi.

Valedorija un tās tuvākā apkārtne ir pievilcīgs tūrisma objekts daudzām ģimenēm, pateicoties promenādei pludmalē San Pjietro, kura ir viegli pieejama un vienmēr bijusi viena no skaistākajām vietām salas ziemeļu krastā. Tiem, kas mīl jūru un dabu, es varu teikt, ka vasaras dienās, ja būsiet labi organizēti, nepalaidīsiet garām nevienu saulainu stundu. Ūdens sporta cienītājiem, Valedorija piedāvā sērfošanas un burāšanas skolas, kur tiek piedāvāti kursi ikvienam, no vismazākā uz vairāk pieredzējušāko. Blakus kempingam La Foče atrodas skola (kite, wind, surf), kur notiek kursi upes ielejā, kā arī jūrā. Turpat blakus var noīrēt kaijakus un doties izbraucienā pa Koginas upi, vai nu atsevišķi vai instruktora pavadībā. Kā arī pēdējos gados populārā putnu vērošana, piedāvā eksperta pavadībā ar motorlaivu doties Koginas upē un novērot gan dabu, gan putnus.

Valedorija, pateicoties tās stratēģiskajai atrašanās vietai, ir apmešanās punkts daudziem tūristiem, kuri izvēlas apmesties šeit un pēc tam apskatīt populārākās vietas Sardīnijā, kā piem, Alghero, Stintino, Porto Cervo u.c. Jo Valedorija atrodas 1 stundas attālumā no lidostas Algēro un 1,30 stundas attālumā no lidostas Olbija.

Runājot par izsklaides iespējām, Valedorija piedāvā ne visai daudz, un tā nav iecienīta vieta jauniešu vidū, jo šeit atrodas tikai 1 naktsklubs, kurš strādā tikai uz privātiem pasākumiem. Kā arī daudzi tā saucamie bāri latviešiem liksies dīvaini, tās vairāk ir kafejnīcas, kur cilvēki pēc darba satiekas, parunājas un iemalko glāzi vīna vai kādu alu. Tomēr ir daži vērā ņemami notikumi vasaras mēnešos, piemēram, pavasara svētki, pilsētas svētki maija sākumā, vai vīna degustācijas svētki 2014.gada 1. Augustā, kas guva lielu atsaucību. Kā arī ikgadējie alus svētki augustā.

Pilsētā gandrīz visas iestādes ir atvētas cauru gadu.

Attālums līdz lidostai Alghero 70 km, līdz lidostai Olbija 85 km, līdz ostai Porto Torres 45 km.

Pārtikas veikali Valedorijā:

 • „Sigma“ – tas atrodas uz galvenās ielas, lielais divstāvu veikals, kuram pretī ir liela autostāvvieta. Tas ir atvērts no 8.00 līdz 20.15 katru dienu. Adrese- Corso Europa 114.
 • “Pam” – tas atrodas uz galvenās ielas, Valledorijas sākumā, dzeltenā ēka. Tas ir atvērts no 8.00- 20.00 katru dienu, svētdienās līdz 13.00.
 • “LD Market”– tas ir lēto preču veikals, pa ceļam un pludmali “San Pietro”, pie krustojuma jāgriežas pa labi. Tas ir atvērts no 8.30 – 13.00 un no 16.00- 19.30.
 • “Eurospin”- tas ir lēto preču veikals, kas atrodas pāris km izbraucot ārpus Valledorijas, virzienā Viddalba, atrodas blakus pagriezienam uz Sassari. Tas ir atvērts no 8.30 līdz 20.00, svētdienās no 9.00-13.00 un no 17.00-20.00.

Pārējie veikali, frizētavas, ofisi ir slēgti no 13.00-17.00 (laiks “siestai” jeb atpūtai).

Valedorijā ir 2 bankas- Unicredit Banca un Banco di Sardegna. Tās abas strādā no 8.20-13.20 un no 14.30-16.00, sestdienās un svētdienās tās ir slēgtas. Visur var norēķināties gan skaidrā naudā, gan ar kredītkartēm un debetkartēm. Visi bankomāti ņem pretī Latvijas kartes.

Pasts ir atvērts tikai no rītiem no 8.00- 13.15 (no Pirmdienas līdz Sestdienai, Svētdienās slēgts).

Kur paēst Valedorijā un tās tuvumā:

 • Pizzeria “Pazza Idea Da Uccio” (Picērija Trakā ideja pie Učo), adrese- Corso Europa, 87, 07039 Valedoria Atrodas uz galvenās ielas. Tūristu un vietējo iedzīvotāju visiecienītākā picērija, vislielākās picas. Restorāns piedāvā ne tikai picas, bet arī uzkodas, pirmos un otros ēdienus- gaļa, zivis un jūras produktus (austeres, kalmāri). Lielas porcijas un draudzīgas cenas. Strādā pusdienlaikā no 13.00-15.00 un vakarā no 19.00- 24.00
 • Pizzeria “Il Merlo Indiano”, adrese – S.Pietro al mare, Valedorija (braucot uz pludmali). Tā piedāvā 150 dažādas picas, kā arī garšīgus pirmos un otros ēdienus, gaļa, zivis un jūras produktus. Strādā tikai vakarā. Īpašnieks labi runā angliski.
 • Restorāns “La Locanda del mare”, adrese- La Ciaccia, 1 km attālumā no Valedorijas, pirmais pagrieziens pa labi, braucot uz jūru, restorāns pie pašas jūras. Cenas augstas.
 • Restorāns/Picērija “La Ciaccia”, adrese La Ciaccia, via C.Colombo 28. Atrodas ciematā uz galvenās ielas. Vasarā galdiņi ir izvietoti pie baseina. Piedāvā gan picas, gan restorāna ēdienkarti.
 • Restorāns “K18”, adrese- Via Mare, Loc.Nibareddu, 07030 Badesi. Tas ir ap 8 km no Valedorijas, blakus ciematā. Īpašnieks labi runā angliski, jo dzīvojis un strādājis 10 gadus Londonā. Restorāns piedāvā gan garšīgas picas, gan pirmos un otros gaļas un zivju ēdienus. Cenas vidējas. Atvērts pusdienās un vakarā.
 • Agriturismo “Lu Nibaru”, adrese- Località Muddizza di Azzagulta, Badesi (OT), ļoti tipisks vietējais restorāns ar paštaisītiem ēdieniem. Tas atrodas tikai 5 km attālumā no Valedorijas. Viņi paši audzē dzīvniekus (cūkas, vistas), paši taisas desiņas, prosciutto, salsiccia, audzē dārzeņus, paši taisa vīnu. Atvērts tikai vakarā, nepieciešams rezervēt, jo visi ēd vienu un to pašu- uzkodas, pirmo un otro ēdienu. Sīkāk par šo lauku tūrisma restorānu variet lasīt šeit: http://manasardinija.com/agriturismo-sardinija/
 • Agriturismo “Kasteldorija”, adrese – Località Isolanas, Perfugas. Tas atrodas apmēram 11 km attālumā no Valedorijas. Viens no pēdējā laikā iecienītākajiem lauku tūrisma restorāniem. Sīkāk lasiet šeit: http://manasardinija.com/agriturismo-kasteldorija-sardinija/
 • Ja īpaši gribas ēst zivis un jūras produktus, iesaku braukt uz tuvējo Castelsardo (zvejnieku ciemats), tur ir daudz un dažādas zivju ēstuves.

Ko darīt Valedorijā:

Ir daudz un dažādi veidi, kā iepazīt saulaino Ziemeļ-Sardīniju, Valedorijas apkaimi.

 • Viens no tiem ir vīna degustācija, vietējā vīna “Kanonau” ekskursija. Tajā tiek iepazīta vīna darītava, vīna vēsture un viss process, kā no vīnogām tiek iegūts vīns. Un pēc tam ir vīna degustācija. Sīkāk lasiet šeit: http://manasardinija.com/vina-daritava-valedorija/
 • Putnu vērošana Koghinas upē, tas ir 1,5-2 stundu izbrauciens ar laivu, eksperta pavadībā, kurš parādīs un pastāstīs daudz ko interesanta par dažādām putnu sugām sastopamām Sardīnijā .
 • Kanoe izbrauciens ar kaijaku „New Kayak“,kaijaki, laivu īre.
 • Burāšana Coghinas upē.
 • Sērfošana (kitesurf, windsurf, wakeboard, jetski).
 • “Terme di Casteldoria”, termālā upe un SPA viesnīca, kas piedāvā dūņu procedūras, masāžas, ir baseins u.c.
 • “Acqua Fantasy” netālus esošajā “Isola Rossa”, ūdens atrakciju parks, kas atvērts no jūnija līdz Septembra sākumam.
 • Izbrauciens ar motorolleri “Vespa”, kas ir ļoti populārs un iecienīts vietējo iedzīvotāju vidū. Regulāri tiek organizēti izbraucieni draugu lokā.
 • Septembrī ir iespējams piedalīties vīnogu ražas novākšanā! Šī ir viena privātas zemniecības vīnogu novākšana: http://manasardinija.com/vinogas-sardinija/

Leave a Reply

error: Content is protected !!
UA-114291589-1
%d bloggers like this: