Aktuāli

Vīnogas Sardīnijā

Vīnogas Sardīnijā

Vīnogas ir augļi, kurus iegūst no daudzgadīgu vīnkoku sugām. Vīnogas ir ogas, kuru iegūšanai tiek kultivēts īstais vīnkoks. Vīnogas var lietot uzturā gan svaigā veidā, gan arī tās apstrādāt, iegūstot vīnu, rozīnes, sulu, etiķi, ievārījumu u.c. Vīnogas iedala galda vīnogās – tās, kuras lieto svaigā veidā, un vīna vīnogās – vīna gatavošanai. Vīnogas parasti aug ķekaros, kuros ogu skaits variē no 15 līdz 300.  Ogu krāsa atkarībā no sugas un šķirnes var būt dažāda — tumšsarkana, melna, tumši zila, dzeltena, zaļa, oranža vai sārta.

Vīnkoki ir viens no senākajiem kultūraugiem. Cilvēce tos audzē jau 8 – 9 gadu tūkstošus. Vīnogas ir pieminētas Bībelē. Tas bija pirmais augs, ko Noass iestādīja, kad bija beigušies plūdi. Vīnogas sāka kultivēt Mazāzijā. Tās audzēja Mezopotāmijā un Babilonijā, senajā Ēģiptē, Grieķijā, Romā.

Vīnogas satur daudz augļu cukuru – no 16 līdz 26%, galvenokārt glikozi un fruktozi, vitamīnus C, B1, B2, B6, B12, P, PP, K, folijskābi un A provitamīnu, citronskābi, vīnskābi, dzintar skābi, fosforskābi, skudrskābi un skābeņskābi, daudz kālija sāļu – līdz 225 mg%, kā arī magnija, dzelzs, fosfora sāļus, mangānu, kobaltu, fermentus un pektīnus.

Vīnogas veselībai

Vīnogas palīdz pret mazasinību. Tās satur folijskābi, kas pastiprina asinsradi; K vitamīnu, kas ietekmē asins recēšanu, un P vitamīnu, kas nostiprina asinsvadu sieniņas un normalizē asinsspiedienu.

Ja dienā izdzer 50 – 60 gramus sarkanvīna vai baltvīna, tas paaugstina „labā” holesterīna daudzumu organismā un krasi samazina „sliktā” holesterīna daudzumu, kas nogulsnējas uz asinsvadu sieniņām.

Sirds un asinsvadu slimību gadījumos iesaka ēst vīnogas vai dzert vīnogu sulu. Īpaši labi palīdz zilo un sarkano vīnogu sula.

Vīnogās esošā glikoze labvēlīgi ietekmē sirdi. Ilgstoša vīnogu sulas lietošana normalizē asinsspiedienu un nostiprina sirds un asinsvadu sistēmu.

Vīnogu sezonas laikā iesaka vienu vai divus mēnešus katru dienu apēst no viena līdz pusotram un pat diviem kilogramiem vīnogu, sadalot tās vienmērīgās porcijās. Vīnogas jāēd stundu pirms ēdienreizēm.

Vīnogas iesaka ēst arī kā organismu stiprinošu līdzekli astēnijas, nespēka, nervozitātes un bezmiega gadījumos.

Vīnogas izvada no organisma urīnskābi un kavē akmeņu veidošanos nierēs un urīnpūslī. Arī pie kuņģa un zarnu trakta kaitēm, aknu un nieru slimību ārstēšanai iesaka ēst vīnogas. Lielā glikozes daudzuma dēļ vīnogas izmanto organisma atindēšanai saindēšanās gadījumos.

Vīnogu sula, sarkanais vīnogu vīns un rozīņu uzlējums palīdz organismam cīnīties ar vīrusiem, tostarp ar herpes vīrusu.

Vīnogas lielos daudzumos nevajadzētu ēst cukura diabēta slimniekiem un cilvēkiem ar lieko svaru. Tās nedrīkst ēst, ja ir kuņģa un divpadsmitpirkstu čūlas paasinājums; kolīti ar caureju, rūgšanas procesi zarnu traktā, hronisks plaušu iekaisums, akūta sirds nepietiekamība ar tūskām un paaugstinātu asinsspiedienu, hroniska nieru nepietiekamība ar kālija uzņemšanas traucējumiem.

Ja ir kariess, tad vīnogās esošās skābes paātrina zobu audu sairšanu. Pirms vīnogu terapijas kursa ir jāsalabo zobi. Lai saudzētu zobus, pēc vīnogu ēšanas iesaka izskalot muti ar dzeramā sodas šķīdumu – sārmains šķīdums neitralizēs skābes, kas noārda zobu emalju.

Vīnogu ražas novākšana jeb “Vendemmia”

Vīnogu raža Sardīnijā šogad 2016.gadā varētu pārsniegt 790 000 hektolitru. Tas nozīmē vēl vienu labu ražas gadu, kas ir tikko sācies. Maigais klimats ziemā un karsta vasara sniedza vīnogulājiem ideālu klimatu, lai nogatavotos vīnogas. Pagājušajā gadā Itālija uzstādīja rekordu, pārspējot Franciju vīna ražošanā, sasniedzot pasaules rekordu ar vairāk nekā 49 miljoniem hektolitriem vīna, rezultāts, kas nebija sasniegts kopš 2006.gada.  Itālija arī šogad ierindojas 1.vietā ar 48.5 miljoniem hektolitru, salīdzinot ar 42,9 Francijā un 42/43 Spānijā.

Vīnogu ražas novākšana Sardīnijā notiek no Septembra vidus līdz Oktobra vidum. Tas ir laiks, kad ogas ir nogatavojušās. Vīnogas tiek novāktas divos veidos – manuāli un mehāniski. Manuāli ogas tiek vāktas ar rokām, ar speciālām šķērēm, tad tās novieto kastēs un aizved uz vietu, kur tās tiks spiestas. Senajos laikos tās tika spiestas ar kājām, kā to darīja Adriano Čelentano filmā “Il Bisbetico Domato”. Tieši pirms dažām dienām man bija iespēja piedalīties laba drauga/zemnieka Bruno privātās zemniecības vīnogu novākšanā. Kur zemnieks kopā ar ģimeni un draugiem ļāva piedalīties vīnogu novākšanā. Vīnogas tiek spiestas nākošajā dienā. Un pēc mēneša ir iespējams nogaršot pirmo vīnu. Interesanti, ka lai zinātu, vai vīns ir gatavs, to redz pēc krāsas (tai ir jābūt tumši sarkanai). Par pateicību vīnogu novākšanā, nākošā dienā zemnieks uzsauca bagātīgas pusdienas kopā ar paštaisīto vīnu visiem, kuri palīdzēja, ģimenei un draugiem. Tas tiešām bija neaizmirstams pasākums! Uz tikšanos nākošgad – vīnogu ražas novākšanā!!! Ja vēlaties piedalīties vīnogu novākšanā Septembra beigās- Oktobra sākumā, rakstiet man manasardinija@tiscali.it

Leave a Reply

error: Content is protected !!
UA-114291589-1
%d bloggers like this: