Aktuāli

Māņticība Sardīnijā

Māņticība Sardīnijā Māņticība Sardīnijā

Māņticība Sardīnijā

Māņticība Sardīnijā ir novērojama jau no seniem laikiem, tad kad notika kaut kas dīvains vai neizskaidrojams, loģiski to attiecināja uz burvestību un māņticību. Bieži vien uzreiz bija jādodas pie ciemata “burvja” jeb dziednieka, kas zināja, kā izārstēt slimības un traumas ar burvju rituālu palīdzību. Praksē tika novērots, ka burvji jeb dziednieki, parasti veica savus rituālus kopā ar lūgšanām, kuras reizēm bija slepenas, reizēm tās tikai teiktas kopā ar dziedināmo personu. Burvju prakse vienmēr bija saistīta ar spēcīgu reliģiozo pusi. Šeit gribu Jums pastāstīt par zināmākajiem māņticības faktiem Sardīnijā.

 • Pirmais zināmākais ir saistīts ar noteiktām nedēļas dienām, piemēram, Pirmdiena (sardīniešu valodā saukta “fuidori”, kas nozīmē kaut ko kas iet projām, bēg), pastāv uzskats, ka viss kas saistīts ar šo dienu, visas aktivitātes uzsāktas Pirmdienā, nebūs stabilas. Jo vārds Pirmdiena itāļu valodā “Lunedi” ir cēlies no vārda “Luna”, kas nozīmē “Mēness” jeb nepastāvību. Arī Piektdiena ir diena, kuru māņticība Sardīnijā saista ar nepatīkamiem notikumiem, kā piemēram, Piektdienā nevajadzētu griezt matus, precēties, ceļot u.c.
 • Arī daži dzīvnieki tiek uzskatīti par sliktu zīmi, piemēram, sikspārņi tiek uzskatīti par Velna vēstnešiem, arī pūces un ūpji tiek uzskatīti par nelaimes nesējiem.  To nosaukumi sardīniešu dialektā nozīmē neglītu, vētrainu, drūmu un sliktu cilvēku. Piemēram “Su cuccu” jeb dzeguze norāda, cik ilgi jaunām meitenēm būs jāgaida, pirms tās apprecēsies. Ir teiciens “Vecchia come il cucco” jeb “veca kā dzeguze”.
 • Nogalināt kaķi, kuram piedēvē septiņas dvēseles, nozīmē nelaimi uz 7 gadiem. To pašu var teikt, par spoguļa saplēšanu, arī tas nozīmē 7 gadus nelaimes. Tad kad kaķis glauda purnu ar ķepām, nozīmē, ka tuvojas lietus. Toties suņu gaudošanu naktī uzskata par nāves tuvošanos. Redzēt baltu zirgu rīta agrumā nozīmē neveiksmi visas dienas garumā. Slikta zīme ir redzēt zvaigzni tuvu pie Mēness, sapņot par vēršiem vai melnām vīnogām. Toties gluži pretēji dzelteni, sarkani vai brūni tauriņi, kas lido ap mājas lieveni, nes veiksmi.
 • Tunču zvejniekiem, lai būtu laba zveja, ir jāstāsta meli. Tiek uzskatīts, ka zušu asinis palīdz cīnīties pret dzeršanu un zušu gaļa palīdz maziem bērniem ātri iemācīties runāt. Redzēt dzīvu prusaku vai sapņot par utīm nozīmē bagātību.
 • Īpaši interesanta ir pārliecība, ka ja kāds ir ticis nobiedēts vai cieš no bailēm, ir jāveic īpašs rituāls, kas nosaka atgriezties tajā pašā vietā, kur cilvēks cietis no bailēm, ir jāvārtās pa zemi ar precīzām kustībām, attālinoties to tās vietas un tādējādi atstājot tur visu nelabo.
 • Lai novērstu nelaimi vajag nēsāt kaut ko zaļā krāsā, piemēram, zaļu aproci, vai kabatā ielikt zaļu lapu.
 • Lai novērstu ļauno aci, ir jāpieskaras zīdaiņiem, jo pastāv uzskats, ka tie ir visvairāk pakļauti ļaunajai acij. Zīdaiņu gultiņās sardīnieši parasti ieliek “sa begia” jeb nelielu melnu akmeni, kurš visu ļaunumu uzsūc sevī.
 • Cūkas senos laika tika nokautas Sestdienās vai Svētdienās.
 • Pirms kāzām līgavainis nedrīkst redzēt līgavu. Līgava nedrīkst sēdēt uz galda dažas dienas pirms kāzām. Līgavas veļa līgavas mājās tika nesta ar tuvu radinieku palīdzību, līgava nedrīkstēja nekam pieskarties. Kāzu dienā līgava un līgavainis varēja tik nolādēti, lai tas nenotiktu, līgavainis baznīcā metoties ceļos nedrīkstēja pieskarties zemei, bet gan vajadzēja uzlikt celi uz līgavas kleitas. Sardīnijā ir teiciens “Sposa bagnata sposa fortunata” jeb ja kāzu dienā līst lietus, tas nes veiksmi, jo izmirkusi līgava ir laimīga līgava. Ja laulību gredzens tiek pazaudēts, lai novērstu nelaimi, jaunajam pārim nekavējoties jānopērk cits gredzens, vīram tas ir jāuzvelk sievai uz pirksta, tāpat kā kāzu ceremonijas laikā.
 • Uzlikt cepuri uz gultas, nozīmē nelaimi.
 • Ja šķēres nokrīt uz zemes, pirms tās pacelt, vajag uzlikt virsū kāju, lai noņemtu slikto enerģiju. Toties šķēres nes veiksmi, ja tās ir piekārtas pie sienas.
 • Ja gailis dzied pirms pusnakts, tas vēsta par sliktiem laika apstākļiem.
 • Izkāpt no gultas pa kreiso pusi, nes neveiksmi, jo tiek uzskatīts, ka kreisā tā ir Sātana puse.
 • Atvērt mājās lietussargu, nes neveiksmi. Šī ir viena no pazīmēm, kuru ļoti ievēro vietējie iedzīvotāji.
 • Nolikt maizi uz galda uz otru pusi, nozīmē bada tuvošanos. Arī šo pazīmi ļoti ievēro vietējie iedzīvotāji.
 • Ja ķemmējot matus, ķemme izkrīt no rokām, tas nozīmē, ka kāds par Jums domā.
 • Redzēt zirnekli vakarā, tas nozīmē uz labu laiku. Toties nogalināt zirnekli no rīta vai naktī, tas ir uz neveiksmi.
 • Kāpnes- nedrīkst paiet zem kāpnēm, veidojot trīsstūri, jo tas ir Sv. Trīsvienības simbols, un paiet zem tām, nozīmē necieņu. Ja neprecējies paiet zem kāpnēm, tas nozīmē, ka viņam nebūs lemts precēties. Ja nākas paklupt, kāpjot lejā pa kāpnēm, tas nozīmē zaudēt naudu.
 • Ja slaukot grīdu, pieskarās sievietes pēdām, kura vēl nav precējusies, tad viņai nav lemts apprecēties. Slaucīt grīdu pirms saullēkta un pēc saulrieta, tas ir uz neveiksmi.
 • Redzēt krītošu zvaigzni, vajag ievēlēties vēlēšanos.
 • Rags, vēlams sarkano koraļļu, ir veiksmes simbols Sardīnijā. Vislabāk, ja tas ir ticis uzdāvināts. Sardīnieši senajos laikos piestiprināja ārā pie mājas buļļa vai govs ragus, nokrāsotus sarkanā krāsā.
 • Arī melns kaķis, kurš šķērso ceļu, ir uz neveiksmi.
 • Skaitlis 13 itāļiem parasti ir laimīgs skaitlis. Vienīgais izņēmums šim skaitlim ir būt 13 viesiem pie galda, jo tas atgādina Jēzus pēdējo mielastu. Šeit māņticība Sardīnijā ļoti neveiksmīga diena skaitās Piektdiena 17.datums!

Šie ir paši izplatītākie māņticības fakti Sardīnijā. Ticēt tiem vai nē ir katra cilvēka griba. Es personīgi neesmu īpaši māņticīga, bet nākas sevi pieķert dažreiz ievērojot kādu no iepriekš minētajiem māņticības faktiem. Tāpēc arī vairs neveru vaļā lietussargu mājās, uzmanos no melniem kaķiem, kuri šķērso ielu, un mēģinu neiesākt jaunus darbus Pirmdienās!!!

Leave a Reply

error: Content is protected !!
UA-114291589-1
%d bloggers like this: