Aktuāli

Sardīnijas artišoki

Sardīnijas artišoki

Sardīnijas artišoki ir produkts, kuru audzē visā Sardīnijas salā, pateicoties labvēlīgiem klimatiskajiem un morfoloģiskajiem apstākļiem. Tie izceļas ne tikai ar savu izskatu, bet arī ar patīkamo garšu, kas ir līdzsvarotas sintēzes rezultāts – rūgts un salds, kā arī maigums no produkta mīkstās centrālās daļas, kas ļauj šo produktu patērēt termiski neapstrādātu.

Šī produkta dabiskie un ideālie klimatiskie apstākļi ir salas piekrastes teritorijās. Mūsdienās joprojām Sardīnijas artišoki tiek stādīti, vākti un šķiroti manuāli.

Vēsturiski artišoku kultūras saknes ir sastopamas feniķiešu laikos. Tas ir viens no ekonomikas balstiem lauksaimniecībā visā Sardīnijā. Artišoks ir ērkšķains dārzenis, kuru sauc par “Carciofo Spinoso di Sardegna” un tas ir daudzu restorānu galda kartēs, kā arī tiek minēts biznesā un tirdzniecības dokumentos.

Artišoku nosaukums nāk no “Cynara” sugas un ir saistīts ar to, ka šī suga tiek apaugļota ar pelniem. Termins ir cēlies no grieķu valodas “scolymus” un tas nozīmē “ass”. Saskaņā ar leģendu, “Cynara” bija skaista meitenie ar pelnu krāsas matiem, kurā iemlējās Zevs un viņu pārvērta par artišoku.

“Bassa Valle del Coghinas” ir zona, kas ietver vairākus pagastus – Valledorija, Badesi, Santa Maria Coghinas, Viddalba. Tie ir 5500 hektāri zemes un 400 uzņēmumi, kas ražo Sardīnijas artišokus. Artišokus   novāc pakāpeniski, sākot no pirmās un otrās nedēļas Oktobrī, līdz Maija trešajai nedēļai/ Jūnija pirmai nedēļai. Savākšanas periods ilgst apmēram 240 dienas. Vidēji tiek saražoti 20-50.000 artišoki uz 1 hektāru. Ražas novākšana tiek veikta ar rokām, tiek nogriezts 25-40 cm garšs stumbrs ar 2-3 lapām. Pēc tam tie tiek šķiroti un iepakoti kastēs 18-20, vai 30-40 vai 60-100 gab.

Artišoki samazina holesterīna līmeni asinīs, tie pozitīvi iedarbojas pret aizcietējumiem, attīra asinis, darbojas kā antioksidants, tos iesaka vēža profilaksei. Lielos daudzumos tos neiesaka lietot, tāpēc, ka tie satur daudz šķiedrvielu un izraisa vēdera uzpūšanos un caureju. Kā arī artišokus neiesaka lietot sievietēm, kuras baro bērnus ar krūti, jo var izraisīt piena pazušanu.

Virtuvē tie tiek nolobīti, un tiek ēsts kāts un galvas pašs vidus, jo ārējās lapas ir rūgtas. Artišoki tiek ēsti vai nu jēli, mērcēti eļļā ar sāli, vai cepti uz grila (ar eļļu, pipariem, sāli un pētersīļiem) vai nedaudz novārīti un tad apcepti miltos. Daudz tie tiek izmantoti kopā ar makaroniem vai lazanju.

Ņemot vērā gan tā labvēlīgās īpašības, tas ir viens no galvenajiem eksporta produktiem Sardīnijā, kas vēl joprojām dod lielas darba iespējas vietējiem iedzīvotājiem.

Atsauces:

http://www.sardegnaagricoltura.it/

http://www.leviedellasardegna.eu/

Leave a Reply

error: Content is protected !!
UA-114291589-1
%d bloggers like this: